Inženýrské sítě - vodovodní přípojka, vodovodní řád

Mimo přípojky ke kanalizaci zřizujeme také vodovodní přípojku (přípojka k vodě, vodovodnímu řádu) včetně povrchových úprav jako jsou zemní práce, terénní úpravy, zámková dlažba. Vodovodní přípojka spojuje vnitřní vodovod a vodovodní řád, dopravuje do připojeného domu nebo objektu vodu. Každá nemovitost by měla mít vlastní přípojku, ta musí být položena kolmo na veřejnou vodovodní síť a nesmějí na ní být žádné odbočky.

Místo, kde přípojka prochází zdivem, musí být chráněno utěsněnou chráničkou, v níž nesmí být spoj potrubí. Sklon připojovacího potrubí musí být od budovy k veřejné síti min. 1%.

Definice vodovodní přípojky

Z pohledu zákona je vodovodní přípojka definována následně: Definici vodovodní přípojky upřesňuje Zákon č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu (Zákon o vodovodech a kanalizacích) v pozdějším znění v §3, odst.1) Vodovodní přípojka je samostatnou stavbou tvořenou úsekem potrubí od odbočení z vodovodního řadu k vodoměru, a není-li vodoměr, pak k vnitřnímu uzávěru připojeného pozemku nebo stavby. Odbočení s uzávěrem je součástí vodovodu. Vodovodní přípojka není vodním dílem. Zřízení vodovodní přípojky se řídí stavebním zákonem č.183/2006 Sb. v platném znění. Vodovodní přípojka není vodním dílem.

Cenová kalkulace zdarma!
Kontaktujte nás telefonicky +420 773 244 233 nebo přes kontaktní formulář

Napojování na vodovodní řád

Vodovodní přípojka se napojuje na vodovodní řád:

Navrtávkou – napojení vzniká navrtáním. Používá se především u menších rozměrů pro rodinné domy (do DN přípojky 50 mm). Navrtává se svisle nebo vodorovně podle typu uzavírací armatury přípojky. Výhodou některých typů navrtávacích pasů je, že se navrtávka může dělat pod tlakem a bez nutnosti odstávky.

Odbočkou – napojení pomocí T-kusu. Používá se pro napojení větších provozních objektů (od DN přípojky 75 mm a výše), současně se stavbou vodovodu nebo dodatečně, používá se přechodek z potrubí na přírubový spoj, mezi které se vsadí přírubový T-kus. K dispozici jsou i tvarovky ve tvaru T plastové – hrdlové. Nevýhodou tohoto napojení na vodovod je odstávka vodovodního řadu.

Složení vodovodní přípojky

Vodovodní přípojka při napojení na vodovod se skládá z části potřebných pro napojení na vodovod a vodoměrné soustavy.

Napojedí na vodovod

Šoupátko – uzavírací armatura, zpravidla v místě napojení přípojky na řad, pro ovládání šoupátka se používá zemní zákopová souprava, která bývá doplněna litinovým poklopem v niveletě okolního terénu

Vodoměrná soustava:

 • uzavírací armatura – do DN 40 mm zpravidla kulový ventil, DN 50 mm a výš šoupátko.
 • redukce – dimenze potrubí přípojky je zpravidla větší než dimenze vodoměru, proto se musí DN redukovat.
 • vodoměr – pro měření spotřeby vody, některé typy mohou pro dodržení přesnosti měření vyžadovat rovný úsek potrubí před a za vodoměrem pro uklidnění proudění vody.
 • montážní kus – u vodoměrných sestav s přírubovými spoji (DN 50 mm a výš) se pro možnost demontáže vodoměru instaluje montážní kus, který vymezuje montážní prostor.
 • redukce – změna DN zpět na průměr potrubí.
 • zpětný ventil – usměrňovací armatura zabraňující zpětnému proudění vody.
 • filtr – tam kde je požadována max. ochrana proti vniku nečistot z vodovodu se osazuje filtr.
 • uzavírací armatura – do DN 40 mm zpravidla kulový ventil, DN 50 mm a výš šoupátko.
 • vypouštěcí ventil – u menších dimenzí zpravidla zakomponovaný do uzavírací armatury.

Rozvod vodovodního potrubí

Systém potrubí v rodinném domě i komerčních prostorách zabezpečuje rozvod studené a teplé vody k jednotlivým zařízením pro odběr vody. Zásobování vodou je možné uskutečnit vodou z veřejného vodovodu nebo z vlastních strojů (studna, vrt), kdy je často potřeba zřídit domácí vodárnu. V případě možnosti napojení na veřejný vodovod je třeba zřídit vlastní přípojku. Vodovodní přípojka by měla být vést optimální cestou a v hloubce, kdy není možnost jejího zamrznutí, tato přípojka je ukončena vodoměrem.

Cenová kalkulace zdarma!
Kontaktujte nás telefonicky +420 773 244 233 nebo přes kontaktní formulář

Instalatérské služby

Nabízíme profesionálně provedené instalatérské práce od drobných úkonů, až po kompletní rekonstrukce v rodinných, panelových domech, v průmyslových objektech a jiných provozech.

Instalatérské práce, montáže a opravy jsou prováděny našimi odbornými pracovníky v Praze ,ale i polé ČR.

Vodovod

Vodovod je zařízení pro potrubní nebo podobnou dopravu vody. Veřejná vodovodní síť zajišťuje dodávku upravené vody pro velký počet obyvatel. Patří k nim dálková a místní vedení, která jsou vedena ve veřejných prostorách, a to tak, aby bylo možné snadno provádět opravy, nejčastěji souběžně s komunikacemi. Soukromé vodovodní rozvody zajišťují rozvod vody z veřejné sítě uvnitř objektu nebo dopravu vody z neveřejného zdroje, například z vlastní studny.

Vodovodní přípojka spojuje vnitřní vodovod a vodovodní řad, dopravuje do připojené nemovitosti vodu. Co je potřeba ke zřízení vodovodní přípojky dozvíte se podrobněji v článku o přípojkách kanalizace a vodovodního řádu.

Rozvody vody

Provádíme vodoinstalatérské a instalatérské práce pro vnitřní i venkovní vodovody.

Rozvody vody můžeme rozdělit na:

 • vnitřní rozvody vody,
 • venkovní rozvody vody,
 • průmyslové rozvody vody,
 • podtlakové odvodnění střech.

Vnitřní rozvody vody

Vnitřní rozvody vody jsou nejčastějším požadavkem z řad běžných domácností. Díky našim zkušenostem z této oblasti jsme schopni reagovat na požadavky zákazníků a úspěšně zrealizovat veškeré práce související s tímto oborem. Naši instalatéři vám navrhnou praktické a cenově přijatelné řešení. Po schválení takové nabídky je vám připraven projekt pro vnitřní rozvody vody i ohřev teplé vody dle vašich požadavků. Vybereme vhodný materiál, spojky a zařízení a rozvody uvnitř domu nebo bytu položíme.


Proč vybrat nás?

icon-1

Profesionální
tým specialistů

icon-2

Zajištění
kvality práce

icon-3

Dodržování
termínů

icon-4

Rozumné
ceny

Recenze zákazníků

Neristav mi zařídil kompletní rekonstrukci rodinného bytu. Vše proběhlo rychle a bez jediného problému. Mohu jedině doporučit.
Jana K.
Obrovské díky Neristavu! Kancelářské prostory naší firmy jsou naprosto úchvatné, rekonstrukce proběhla skvěle.
Petr D.
Nechali jsme si postavit dům, práce byla od A do Z provedena přesně podle našich požadavků a bydlí se nám perfektně.
Anežka L.

Máte dotazy?

Obraťte se na naše specialisty* * Zdarma a nezávazně